Preskocit navigáciu


VYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Január 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Príprava tretej rotácie SLOVCON do operácie Resolute Support v Afganistane


Príprava tretej rotácie SLOVCON do operácie Resolute Support v Afganistane
Operácia Resolute Support (ďalej len „RS“) v Afganistane vznikla 1. januára 2015 a je prirodzeným pokračovaním operácie ISAF. Takýto prechod neznamená len zmenu názvu, ale najmä transformáciu pôvodnej úlohy ISAF na súčasné primárne úlohy operácie RS, ktorými sú výcvik, poradenstvo a asistencia. Na vykonávanie týchto činností sa pripravovali aj vybraní príslušníci OS SR, ktorí v dňoch 6. – 30. júla 2015 absolvovali výcvik vo Výcvikovej jednotke vojenských misií Práporu výcviku v Martine v rámci národnej prípravy pred nasadením. Naši vojaci sú predurčení na pôsobenie na veliteľstve operácie (HQ RS), NSE (National Support Element - Národný podporný prvok),  AAT (Air Advisory Team - Vzdušný poradný tím) a ROLE 1&2 (Poľná nemocnica).
Úvod výcviku patril teoretickému bloku prednášok, počas ktorého boli cvičiacim poskytnuté kľúčové informácie o priestore operácie a objasnené historické pozadie konfliktu. Vzhľadom na výrazné kultúrne odlišnosti medzi našou krajinou a krajinou pôsobenia je nutné počas výcviku tieto rozdiely zdôrazniť a vysvetliť aj ich vplyv na plnenie operačnej úlohy. Improvizované výbušné systémy (IED - Improvised Explosive Device) sú v Afganistane stále najčastejšou hrozbou, preto bol na túto problematiku kladený veľký dôraz. Okrem tejto hrozby sa príslušníci SLOVCON RS stretávajú aj s mnohými ďalšími hrozbami a zdravotnými rizikami, ktoré so sebou prináša pôsobenie v tejto krajine. S tým je úzko spätá zdravotná príprava. Tá zahŕňa ošetrenie prípadných zranení, čo neznamená len podanie prvej pomoci alebo svojpomoci, ale aj schopnosť privolať podporu a zabezpečiť transport zraneného (MEDEVAC - Medical Evacuation, CASEVAC - Casualty Evacuation). Práca v medzinárodnom prostredí vyžaduje aj dobré komunikačné zručnosti v anglickom jazyku, schopnosť pracovať s tlmočníkom, vyjednávať a v neposlednom rade aj ovládanie spojovacej prípravy a podávanie hlásení. V prípade Afganistanu je nutné v rámci prístupu koaličných vojsk k lokálnemu obyvateľstvu vysvetliť aj podstatu opatrení proti povstaniu (COIN - Counter Insurgency).
V druhom týždni príslušníci výcviku opustili učebňu, aby dostali možnosť precvičiť si nadobudnuté teoretické vedomosti počas praktických nácvikov. Prvý nácvik bol zameraný navšeobecné zručnosti, ktoré sú nevyhnutné pre plnenie úloh v operácii mimo územia SR a činnosť počas konvojov bola obsahom druhého praktického nácviku. Oba spomínané nácviky boli o to náročnejšie, pretože komunikácia prebiehala v anglickom jazyku.
V treťom týždni výcvik preklenul do odbornej prípravy, kde sa pôsobiskom cvičiacich stala Bariérová strelnica Posádkového cvičiska Sučany, na ktorej bol vykonávaný výcvik streľby z ručných zbraní.
V poslednom týždni odborná príprava vyvrcholila zamestnaniami na tému „Guardian Angel“ a odovzdaním skúseností od profesionálnych vojakov, ktorí sa v mesiaci jún 2015 vrátili z pôsobenia v priestore operácie. Záver týždňa a samotnej prípravy patril štábnemu nácviku s názvom „National Support“, ktorý umožnil preveriť pripravenosť SLOVCON na plnenie operačnej úlohy v Afganistane.
          Výcvik personálu predurčeného do operácie RS v Afganistane bol ukončený 31. júla 2015 záverečnými pohovormi v priestoroch Výcvikovej jednotky vojenských misií Práporu výcviku v Martine.

Operácia Resolute Support (ďalej len „RS“) v Afganistane vznikla 1. januára 2015 a je prirodzeným pokračovaním operácie ISAF. Takýto prechod neznamená len zmenu názvu, ale najmä transformáciu pôvodnej úlohy ISAF na súčasné primárne úlohy operácie RS, ktorOperácia Resolute Support (ďalej len „RS“) v Afganistane vznikla 1. januára 2015 a je prirodzeným pokračovaním operácie ISAF. Takýto prechod neznamená len zmenu názvu, ale najmä transformáciu pôvodnej úlohy ISAF na súčasné primárne úlohy operácie RS, ktorOperácia Resolute Support (ďalej len „RS“) v Afganistane vznikla 1. januára 2015 a je prirodzeným pokračovaním operácie ISAF. Takýto prechod neznamená len zmenu názvu, ale najmä transformáciu pôvodnej úlohy ISAF na súčasné primárne úlohy operácie RS, ktorOperácia Resolute Support (ďalej len „RS“) v Afganistane vznikla 1. januára 2015 a je prirodzeným pokračovaním operácie ISAF. Takýto prechod neznamená len zmenu názvu, ale najmä transformáciu pôvodnej úlohy ISAF na súčasné primárne úlohy operácie RS, ktorOperácia Resolute Support (ďalej len „RS“) v Afganistane vznikla 1. januára 2015 a je prirodzeným pokračovaním operácie ISAF. Takýto prechod neznamená len zmenu názvu, ale najmä transformáciu pôvodnej úlohy ISAF na súčasné primárne úlohy operácie RS, ktorOperácia Resolute Support (ďalej len „RS“) v Afganistane vznikla 1. januára 2015 a je prirodzeným pokračovaním operácie ISAF. Takýto prechod neznamená len zmenu názvu, ale najmä transformáciu pôvodnej úlohy ISAF na súčasné primárne úlohy operácie RS, ktorOperácia Resolute Support (ďalej len „RS“) v Afganistane vznikla 1. januára 2015 a je prirodzeným pokračovaním operácie ISAF. Takýto prechod neznamená len zmenu názvu, ale najmä transformáciu pôvodnej úlohy ISAF na súčasné primárne úlohy operácie RS, ktorOperácia Resolute Support (ďalej len „RS“) v Afganistane vznikla 1. januára 2015 a je prirodzeným pokračovaním operácie ISAF. Takýto prechod neznamená len zmenu názvu, ale najmä transformáciu pôvodnej úlohy ISAF na súčasné primárne úlohy operácie RS, ktorOperácia Resolute Support (ďalej len „RS“) v Afganistane vznikla 1. januára 2015 a je prirodzeným pokračovaním operácie ISAF. Takýto prechod neznamená len zmenu názvu, ale najmä transformáciu pôvodnej úlohy ISAF na súčasné primárne úlohy operácie RS, ktorOperácia Resolute Support (ďalej len „RS“) v Afganistane vznikla 1. januára 2015 a je prirodzeným pokračovaním operácie ISAF. Takýto prechod neznamená len zmenu názvu, ale najmä transformáciu pôvodnej úlohy ISAF na súčasné primárne úlohy operácie RS, ktor

Autor: VJVM , Foto: VJVM - Dátum: 03.08.2015
Čítanosť: 7060
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share