Preskocit navigáciuVYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Apríl 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Výcvik kľúčového personálu novej rotácie UNFICYP


Výcvik kľúčového personálu novej rotácie UNFICYP

Výcviková jednotka vojenských misií (VJVM) zabezpečila splnenie výcvikových cieľov v rámci výcviku kľúčového personálu UNFICYP v období od 26. mája do 6. júna 2014. Mierová operácia UNFICYP je z hľadiska časového horizontu jednou z najstarších operácií Organizácie spojených národov (OSN), pričom OS SR aktívne prispievajú od roku 2001. Plnenie vojenských úloh, odvíjajúcich sa od mandátu v zmysle Charty OSN, si vyžaduje vo fáze prípravy pokryť široké spektrum úloh zameraných na monitorovanie aktivít opozičných síl, s cieľom zníženia napätia a tým vytvorenia podmienok pre nájdenie konečného politického riešenia. Vyššie požiadavky v príprave kľúčového personálu boli vyžadované i v oblasti jazykovej pripravenosti, keďže väčšina nácvikov a cvičení v závere výcviku sa viedli v anglickom jazyku spoločne s poskytnutými dokumentmi pre štúdium.
Počas výcviku, ktorý spĺňal kritéria pre pôsobenie v mierových operáciách OSN, cvičiaci absolvovali bloky všeobecných, špecifických a praktických zamestnaní, ktoré sa premietli do cvičení v závere výcviku. V špecifickej časti výcviku, zameranej na funkčné oblasti v priestore pôsobenia, časť cvičiacich absolvovala i cvičenie v Oddelení simulačných technológií Centra výcviku Lešť (CAX – Computer Assisted Exercise), ktoré bolo zamerané na precvičenie plnenia operačných úloh v nárazníkovej zóne (monitorovanie Status Quo). Tento typ cvičenia je už dlhodobou súčasťou výcviku a jeho vysoká miera efektivity významnou mierou napomáha k pochopeniu plnenia vojenských úloh v priestore zodpovednosti. V podmienkach počítačovej simulácie bolo umožnené cvičiacim precvičiť systém odosielania hlásení a správne vyhodnotenie jednotlivých situácií súvisiacich s monitorovaním vojenských a civilných aktivít na čiarach zastavenia paľby resp. v nárazníkovej zóne.
V nadväznosti na CAX bolo dňa 5.6.2014 vykonané cvičenie Blue Land June 2014 v priestore PC Sučany s cieľom preveriť vedomosti z oblasti plnenia špecifických úloh v nárazníkovej zóne ako pozorovanie, hliadkovanie, vyjednávanie, komunikácia s civilným obyvateľstvom a komplexná reakcia na vzniknutý incident v súlade s platnými postupmi v mierovej operácii UNFICYP. Obe cvičenia boli realizované v anglickom jazyku. Vybrané pozície kľúčového personálu UNFICYP sa v dňoch 4. a 5. júna 2014 pripravovali individuálne na základe pokynov k spracovaniu projektov podľa funkčných náplní v priestore pôsobenia. Získané vedomosti a skúsenosti z výcviku kľúčového personálu budú cvičiaci uplatňovať v ďalších etapách výcviku pred vyslaním. Medzi najlepších vo výcviku patrili major Pavel Čief a rotmajster Tomáš Králik.


UNFICYPUNFICYPUNFICYPUNFICYPUNIFICYPUNIFICYPUNIFICYPUNIFICYPUNFICYPUNFICYPUNFICYPUNFICYPUNFICYP

Autor: Vjvm , Foto: Vjvm - Dátum: 06.06.2014
Čítanosť: 9052
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share